+38 (067) 337 62 62
Київ, метро пл. Льва Толстого +38 (099) 333 52 52
+38 (063) 115 73 11
Центр англійської мови та підготовки до міжнародних іспитів
Як вивчення нової мови змінює твій мозок?
21.07.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Люди вчать мови для різних цілей. Комусь потрібно вступити до іноземного вишу, хтось бажає переїхати, а дехто отримав роботу мрії, де необхідно покращити навички іноземної. А є й такі, що просто насолоджуються процесом вивчення нової мови. 

 

Знання іноземної в будь-якому випадку - це круто, адже неабияк збагачує наше життя та розширює можливості. Проте, чи знали ви, що вивчення мови впливає на наш мозок? Є досить багато цікавих досліджень з цього приводу. Ми впевнені, що вам буде цікаво дізнатися!

 

Звернемося до нейрології

 

Білінгви давно цікавлять вчених. Вже не один десяток років науковці намагаються зрозуміти, як вільне володіння двома мовами змалечку впливає на когнітивний розвиток людини. Технології не стоять на одному місці, тому сьогодні за допомогою МРТ можна побачити відмінності між мозком одно- та двомовних людей.

 

Наш головний комп'ютер - це складна система, яка складається з нейронів, що в свою чергу пов'язані дендритами. Це і є та сама сіра речовина, якою ми часто називаємо мозок.

 

Так от, білінгви мають більше нейронів та дендритів, отже, їх сіра речовина більш щільна. До того ж володіння двома мовами одночасно впливає ще й на білу речовину - це система нервових волокон, які з'єднують між собою всі частини мозку. Тобто, біла речовина координує між собою ділянки мозку. У білінгвів ця біла речовина також щільніша у порівнянні з одномовними людьми.

 

Звідси можна зробити простий висновок, що білінгвальність підвищує резерви головного мозку.

 

А якщо вивчати мову пізніше?

 

Навіть якщо ви будете вивчати іноземну мову вже в дорослому віці, то це все одно буде позитивно впливати на ваш мозок з неврологічної точки зору. Новий досвід вивчення відображається на формуванні нових зв'язків, а їх зберігання можливе за допомогою практики. 

 

Як раз таки процес вивчення іноземної мови добре поєднує ефект “новизни” та практики. Наприклад, ви вивчаєте нову лексику та граматичні правила, а також повторюєте попередньо пройдений матеріал - все це в купі дає класний ефект для утворення та зберігання зв'язків у мозку.

 

Вивчення мови - це потужний інструмент, який, до речі, ще є й профілактикою таких дегенеративних неврологічних захворювань як деменція. 

 

Як вивчення мови впливає на інші навички?

 

Як ви вже зрозуміли, вивчення мови позитивно впливає на мозок, а тому не дивно, що це може відобразитися і на інших навичках.

 

Кращі успіхи у навчанні

 

У метааналізі 20 досліджень, які вивчали вплив вивчення мови на академічну успішність, більшість досліджень (90%) показали, що ті, хто вивчає другу мову, мають кращі оцінки з інших предметів. 

 

Здається, де вивчення англійської, а де математика? Але факт є фактом!

 

Краща концентрація

 

Лише тиждень вивчення іноземної мови може позитивно вплинути на ваш рівень концентрації та уважності. І ці якості будуть тільки вдосконалюватися, якщо ви й надалі будете вивчати мову, приділяючи процесу хоча б 5 годин на тиждень.

 

До речі, як показало дослідження, покращення концентрації можливе в будь-якому віці. 

 

Вдосконалення пам'яті

 

Тут навіть і пояснювати не потрібно. Логічно, що чим більше мов знаєш, тим краще пам'ять, адже в процесі  потрібно вивчати й запам'ятовувати багато нових слів, конструкцій та граматичних правил.

 

Люди, які знають дві та більше мов, мають кращу і короткочасну, і довгострокову пам'ять. При цьому немає різниці в якому віці людина розпочала навчання.  

 

Гарні комунікативні навички

 

Чи задумувалися ви над тим, що володіння другою мовою спонукає людей дивитися на речі з різних точок зору, що в свою чергу має хороший вплив на комунікативні навички?

 

Крім того, практика академічних навичок, пов’язаних із вивченням мови, таких як активне слухання, може покращити навички спілкування учнів у повсякденному житті.

 

Креативність

 

Діти-білінгви більш творчі та креативні, ніж їх однолітки, які знають лише одну мову. Така ж сама ситуація і з дорослими, які вивчають іноземні.

 

Як кажуть дослідники, процес вивчення нового ніби відкриває у нашому мозку творчі здібності. Ми стаємо більш оригінальні в рішеннях, знаходимо вихід у складних ситуаціях, мозок стає більш активним та гнучким.

 

Отже, як не крути, вивчення мови - це 100% переваги не лише у професіональній сфері, а й вдосконалення когнітивних навичок, що неабияк допомагають у житті.